niedziela, 20 lipca 2014

Western i dyscypliny westernowe

Jazda Westernem to styl stworzony kilka wieków temu. Amerykańscy Kowboje chcąc praktycznie wykorzystywać na ranczach konie jeździli westernem. W tym poście opowiem nieco o tym stylu jeździeckim

Czym się różni od stylu klasycznego?



Różni się sprzętem jeździeckim (specjalne siodło         i ogłowie), strojem jeździeckim, sposobem szkolenia koni oraz stylem jazdy, czyli między innymi:

-wodze są luźne w subtelnej i delikatnej komunikacji   z perfekcyjnie wyszkolonym koniem, najczęściej trzymane w jednej ręce na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia). 
-często dosiad i poruszanie biodrami jest intensywniejsze niż w jeździe klasycznej, siodło  jest do tego specjalnie wyprofilowane i głębsze od wszechstronnego.
-zwykle osoby jeżdżące westernem dążą do jak najlepszego porozumienia z koniem - stąd luźna wodza.
-i inne...

Jakie są dyscypliny westernowe?

Konkurencje westernowe dzielimy na 3 rodzaje:

-techniczne - najważniejsza jest dokładność (czas nie jest ważny). Koń musi zaprezentować swoje możliwości techniczne.

-Trail - konkurencja jeździecka, w której koń i jeździec, pokonują serie przeszkód. Ta konkurencja ma pokazać zręczność i obycie startującej pary.
-Reining - konkurencja, polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu zwanego Patternem. Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest również nazywany ujeżdżeniem westernowym.
-Western pleasure - konkurencja jeździecka w stylu western, podczas której koń oceniany jest pod kątem zrelaksowania, zebrania,  spokoju i odpowiadania na sygnały.
-Western horsemanship - w tej konkurencji jazdy w stylu western liczy się przede wszystkim zgranie z koniem i precyzja. Jeździec musi pokonać na koniu dany schemat. Bardzo ważne w tej dyscyplinie jest to, aby koń odpowiadał na każdy sygnał jeźdźca. 
-Superhorse - Cztery konkurencje połączone ze sobą: Trail, Reining, Western Pleasure i Western Riding. Należy ona do bardzo trudnych, gdyż koń musi pokazać WSZYSTKIE umiejętności jakie posiada. Koń powinien być rozluźniony, ustępować od wędzidła, być spokojny, prowadzony jedną ręką. 

-szybkościowe - rozgrywane na czas. Im szybszy przejazd tym większa szansa na wygraną.
-Barrel racing - dyscyplina jeździecka w stylu western w której koń i jeździec próbują w jak najkrótszym czasie ukończyć przejazd dookoła beczek. Konkurencja łączy w sobie formę konia i umiejętności jeźdźca w manewrowaniu między trzema beczkami  rozmieszczonymi w trójkąt na środku areny.
-Pole bending - wyścig pomiędzy 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,4 m.
-Mix - jest to połączenie pole bending i barrel racing. Jeździec ma do przejechania 2 beczki i 3 tyczki.

-praca z bydłem - koń prezentuje swój "cow sense". Tu liczy się zwrotność i szybkość konia. Rozgrywane z różnego rodzaju bydłem domowym; jego wielkość i wiek zależy od konkretnej konkurencji.
-alley-calf roping - Celem konkurencji jest złapanie cielaka poprzez schwytanie go na lasso za kark lub rogi, zejście z konia, dobiegnięcie do cielaka i związanie mu razem trzech nóg. Konkurencja jest rozgrywana na czas.
-cutting - konkurencja podczas której koń i jeździec są oceniani pod kątem umiejętności oddzielenia pojedynczej sztuki bydła od stada i nie pozwoleniu jej wrócić przez krótki czas. 
-ranch sorting - Ta konkurencja wyewoluowała z pracy na rancho, wykonywanej podczas dzielenia bydła na zagrody, w celu znakowania, leczenia lub transportu. Ranch sorting jest konkurencją, w której dwuosobowy zespół walczy z czasem. Praca zespołowa jest kluczem, dzięki któremu jeźdźcy wycinają odpowiednie sztuki bydła i przeprowadzają je do zagrody jednocześnie zawracając cielaki ze złymi numerami.
-working cow horse 
-steer wrestling -  jest, rozgrywana na czas, w której jeździec na koniu goni wołka, zeskakuje na niego z konia  i mocuje się z nim w celu powalenia go na ziemie poprzez wykręcenie rogów. Konkurencja jest bardzo widowiskowa, ale dosyć niebezpieczna. Istnieje również wersja zmodyfikowana.

-Konkurencje nietradycyjne

-Extrema Cowboy Race – bieg terenowy połączony z przeszkodami i zadaniami z konkurencji superhorse.
-Cup Race– trudniejsza wersja Barrel Race; oprócz szybkości istotnym elementem jest precyzja kierowania w 
 
pełnym galopie oraz zgranie konia z zawodnikiem; występuje tutaj strefa i czynnik dyskwalifikacji.
-Keyholle Race – konkurencja na czas wykorzystująca elementy z reiningu
-Shoting Race – konkurencja strzelecko-jeździecka

~Kasztanowata

sobota, 19 lipca 2014

"Samotna" - opowiadanie dla każdej koniary

 Samotna" to opowieść dla każdej koniary i koniarza! Wejdź do świata Ani i jej końskich przyjaciół! Polecamy miłośnikom koni tą fantastyczną opowieść! Można ją śledzić na bierząco na Facebook'u (link na dole)

https://www.facebook.com/SamotnaOpowiadanie/timeline

wtorek, 8 lipca 2014

Jak panować nad emocjami?


Cześć! :)
Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie zachowane pewnej instruktorki. Reagowała bardzo nerwowo na błędy jeźdźców i złe zachowanie koni. Kiedyś sama byłam bardzo nerwowa przy koniach. Dziś napiszę jak pracować nad sobą, by nie reagować ostro na  konie.

Cierpliwość kluczem do sukcesu!
By pracować z koniem potrzeba bardzo dużo cierpliwości i trzeźwego myślenia. Brak cierpliwości prowadzi do złości, co prowadzi do złej rekcji, następnie do pomyłki, a pomyłka do złości!. Dlatego niecierpliwość jest kluczek do błędnego koła. W praktyce wygląda to tak: Jeżeli koń lub jeździec się pomyli (lub zrobi coś źle) niecierpliwy człowiek źle zareaguje, co prowadzi do kolejnej pomyłki.

Najlepszym nauczycielem jest... koń
Może to zabrzmieć głupio, ale spędzając dużo czasu przy koniach nauczysz się spokoju. Jeśli podejdziesz do konia jak pies do jeża koń może być agresywny i zaniepokojony. Kiedy podejdziesz pewny i spokojny koń powinien uznać twoje przywództwo. Jeśli koń będzie niesforny ukaraj go stosowną karą i uspokój się! Byłam świadkiem kiedy instruktor krzyczał do ucznia: Zdenerwuj się na niego! Kopnij go tak, że ruszy, z całej siły! Ale czy ta rada była dobrą radą? Czy rzeczywiście zdenerwowanie się na tego konia było dobrym wyjściem?

Jak się uspokoić?
Kiedy zdenerwuje Cię koń oddal się trochę, zamknij oczy weź trzy głębokie, wolne oddechy i powiedź w myślach lub na głos "Jestem spokojny/a i zrównoważony/a". nie bij konia, nie krzycz na niego, tylko po pierwsze uspokój się!

To tyle ode mnie na dziś :)
~Kasztanowata

poniedziałek, 7 lipca 2014

Jak prawidłowo czyścić konia?

Cześć :)
Postanowiłam dzisiaj napisać artykuł o pielęgnacji konia, ponieważ n
iestety w wielu stajniach nie jesteśmy prawidłowo uczenia czyszczenia konia. W efekcie koń pozostaje brudny i się obciera, ma niezdrową sierść i kopyta. Podczas czyszczenia konia, mamy możliwość polepszenia naszej relacji, a także sprawdzić czy koniowi nic nie dolega. Dlatego warto poświęcić 20 minut na dokładne wyczyszczenie pupila. 

 
1. Szczotka ryżowa 
Znajdziemy ją na każdym bazarze. Służy do usunięcia pierwszej warstwy brudu padokowego. Używamy jej na samym początku. Konia, który dopiero co wytarzał się w piasku, na pewno, najlepiej jest nią przeczesać, usuwamy w ten sposób całe błoto i piach z jego sierści. Jeśli koń nie był na padoku i jest w  miarę czysty, nie ma potrzeby jej używać.


2. Zgrzebło
Zgrzebło służy do czyszczenia zaklejek czyli sklejonej sierści. Może być ono metalowe lub plastikowe. Polecam raczej plastikowe, ponieważ metalowym możemy zadrapać drobne rany zwierzęcia. Zgrzebłem czyścimy okrągłymi ruchami niewielkie obszary ciała konia. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe zgrzebło do czyszczenia innych szczotek


3. Kopystka
Jak nazwa wskazuje nazwa wskazuje służy do czyszczenia kopyt. Najlepsze są kopystko-szczotki, które zapewniają koniom dokładniejsze czyszczenie kopyt. Metalową częścią kopystki wymieramy brud z przestrzeni obok strzałki kopyta. Następnie resztki usuwamy miękką częścią.




4. Grzebień/Szczotka
Szczotki i/lub grzebienia używamy do czesania grzywy i ogona konia. Do czesania ogona używamy tylko szczotki! Natomiast grzywę najlepiej najpierw przeczesać szczotką, później grzebieniem. Dla łatwiejszego czesania możemy zakupić specjalne odżywki.





5. Szczotka miękka
Najlepiej jeśli jest wykonana z włosia naturalnego. Usuwa resztki kurzu z sierści konia i sprawia, że sierść staje się błyszcząca.




6. Szmatki i gąbki 
Używamy ich wraz z wodą do czyszczenia delikatnych części ciała konia, czyli chrap, oczu, odbytu i narządów rozrodczych. Do narządów rozrodczych i odbytu powinna być oddzielna gąbka/szmatka.




Życzę sukcesów w czyszczeniu :P
~Kasztanowata

niedziela, 6 lipca 2014

Nowy koń w stajni - jak się zachować

Strach nie jest dobrym wyjściem
Cześć wszystkim! ; 3
Napisałam ten post, ponieważ wiem, jak to jest kiedy przyjeżdża nowy koń do stajni, dla niektórych to męczarnia! Oto kilka wskazówek jak postępować    z nowym koniem w stajni.



1. Kiedy musisz przybywać z nowym koniem, trzeba być na baczności! Nie wiadomo co zrobi koń w przypływie stresu. Nie wiesz też, czy ten koń jest agresywny i płochliwy, czy spokojny i przyjazny, delikatny, czy gruboskórny, dlatego przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2. Spokój przede wszystkim! Wygląda to pewnie dla niektórych jak paradoks. Najpierw pisze, że trzeba być na baczności, a za chwile, że trzeba być spokojnym. Zagłębmy się trochę w sens tego wszystkiego. Spokojnie, nie ma tu jakiejś zawiłej teorii :P. To jest: trzeba być spokojnym przy nieznajomym koniu, ale mieć oczy i uszy dokoła głowy.

3. Żadnych gwałtownych ruchów! Szczególnie podnoszenia rąk. Niektóre konie są nauczone przy tym geście stawać dęba, a jeśli koń zrobi to znienacka może się to skończyć źle... Koń może być postrzegany potem przez to jako agresywny, a przecież on tylko wykonał polecenie.

4. Zanim przystąpisz do zabiegów pielęgnacyjnych, siodłania czy prowadzenia konia zapytaj instruktora, właściciela lub stajennego, czy są jakieś przeciwwskazania do określonych czynności. Nowy koń nie jest wjeszcze przyzwyczajony do otoczenia i ludzi, więc bardzo uważaj!

5. Najlepiej nie dawaj nieznanemu wierzchowcowi smakołyków, bez uprzedniego upewnienia się, że koń nie ma alergii na to co chcemy mu dać. Nie jest dobrym pomysłem robienia z konia królika doświadczalnego.

6. Tomek to nie Romek! To co lubi Pimpek może drażnić Puszka. Dlatego nie dotykaj uszu, nie klep po chrapach, i innych specyficznych pieszczot, bo to co uwielbia tamten koń może wzbudzić agresję u innego. Do puki nie znasz nowego konia nie sprawdzaj co lubi, a czego nie, to może nie mieć happy endu.

W tych sześciu punktach chciałam wam pokazać jak postępować z nowym przybyszem w stajni. Oczywiście potraktowałam je bardzo ogólnikowo. Przecież nie ma jednych określonych reguł, jak postępować z jakimkolwiek koniem. Opieka nad koniem to nie piłka nożna, czy siatkówka gdzie są ściśle ustalone zasady do których trzeba się stosować. Jedyne zasady jakich my - koniarze musimy przestrzegać to podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na koniec dodam jeszcze, że do każdego konia trzeba mieć indywidualne podejście, tak jak do każdego człowieka.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł napisz komentarz lub oceń go! Blog możesz również obserwować jeśli masz konto google. :)

~Kasztanowata

piątek, 4 lipca 2014

Wywiad: Idealny koń

Gniada: Razem z Kasztanowatą dyskutowałyśmy o idealnym koniu. Jeżeli chcecie wiedzieć jak przebiegła nasza dyskusja macie ją tu calutką, co do słowa.

Kasztanowata: Moim zdaniem każdy powinien dopasować konia do swojego charakteru. Przykładowo: nerwowy jeździec powinien mieć spokojnego konia i na odwrót.

G: Według mnie każdy koń i każdy jeździec jest inny. Przed kupnem konia powinniśmy zapoznać się z jego charakterem. Dużo ludzi wybiera konia po maści, czy odmianach na głowie i nogach. Wtedy popełniamy największy błąd, ponieważ wygląd konia nie pokazuje jaki jest w środku.


K: Oczywiście powinniśmy obejrzeć konia, jak wygląda czy jest proporcjonalny i poprawnie zbudowany, ale jego charakter jest o wiele ważniejszy od wglądu.


G:  Jeżeli jest to nasz pierwszy koń, powinniśmy wybrać konia w miarę spokojnego oraz wyszkolonego. W innym wypadku możemy sobie z nim nie poradzić.

K: Chyba że mamy na prawdę duże doświadczenie przy pracy z końmi....

G: Teraz przejdźmy do konkretów, czyli jak dobrać do siebie właściwego konia.

K: Zacznijmy od tego, że zanim zabierzemy się za wybór konia, powinniśmy poznać siebie samego. Jeśli tego nie uczynimy, nie będziemy mogli wybrać konia idealnego dla naszej osoby.

G: Masz rację, ale małe dzieci, które pragną mieć konia nie mogą tego zrobić same. Nie wszyscy rodzice znają tak dobrze swoje dzieci, dlatego dla swojego dziecka powinni na początek kupić konia, który będzie spokojny oraz cierpliwy. Kiedy kupimy takiego konia, zmniejszamy ryzyko tego, że naszemu dziecku stanie się krzywda.

K:  Uważam że kupowanie dzieciom koni (do 10 lat) nie jest dobrym pomysłem, ponieważ koń to duża odpowiedzialność. Poza tym zwykle takie dziecko, nie zna się zbytnio na hodowli koni, jeśli rodzice również, powinniśmy zrezygnować z kupna lub przełożyć je na lata, kiedy dziecko będzie starsze i świadome jaki to obowiązek. Tymczasem zostaje jeszcze do wyboru dzierżawa konia.


G: A co do osób starszych, jak już było powiedziane powinni poznać siebie. Decyzję o kupnie konia pod żadnym pozorem nie możemy podjąć w nerwach lub w stresie. Jeżeli to zrobimy możemy tego żałować. Najlepiej przed kupnem skontaktować się z osobą, która zna się w tej dziedzinie.


K: Kiedy już znamy samego siebie, możemy poznać potencjalnego kandydata na naszego konia. Jeśli coś nam nie pasuje coś w jego charakterze, najlepiej z niego zrezygnować.

G: Oczywiście ważne jest również, to aby sprawdzić czy koń nie jest na coś chory, czy nie ma narowów lub alergii. Jeżeli koń ma alergię powinniśmy zastanowić się czy sprostamy zapewnieniu mu warunków np. ściółki. Musimy pamiętać o tym aby sprawdzić czy koń dobrze zachowuje się pod siodłem i prawidłowo rusza się.

K: Jak mamy pewność że koń jest zdrowy i ma dobry charakter możemy zacząć zastanawiać się nad jego kupnem. A więc wytłumaczmy się co to znaczy, że koń ma dobry charakter?

G: Chodzi o to czy koń posiada cechy które nam odpowiadają. Wiadomo każdy koń ma swoje wady i zalety.

K: Jeżeli dobieramy konia do swojego charakteru, zwróćmy szczególną uwagę na jego cechy. Wiele doświadczonych koniarzy mówi, że najlepiej dobrać konia, który jest przeciwieństwem nas. Jeśli mamy "zbyt dużo" energii i jesteśmy nerwowi wybierzmy konia który jest spokojny i wyrozumiały. Mówi się, że spokojny koń jest idealny dla każdego, lecz jest to nie prawdą, bo spokojny jeździec i opanowany koń to gwarantowana nuda, a znudzony koń to koń niebezpieczny.

G: To chyba na tyle.

Wniosek z naszej dyskusji jest taki: Dla każdego ideał konia jest inny. Musimy jednak pamiętać że każdy koń ma swoje wady i zalety, KAŻDY.

~Gniada
~Kasztanowata

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Stajenny radzi: Strach przed koniem

Droga Marleno i wszyscy czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło że mogę pomóc wam z waszymi problemami. Zachęcam was do pisania do nas na e-mail w-siodle-zycie-blog@o2.pl .

Strach przed koniem 

Wiele ludzi na świecie boi się koni. Jest to strach czasami słuszny lub nie. Najważniejsze jest aby nie okazywać koniowi strachu. Przełamywać swój strach regularnie spędzać czas z tymi zwierzętami jak i również pracować na nich. Konie są zwierzętami nieprzewidywalnymi. Nikt nie może przewidzieć co zrobi koń, czy nas zaatakuje. 

Jak pozbyć się strachu? 


Najpierw niech przy siodłaniu towarzyszy nam osoba dorosła. Musimy zacząć głaskać konia, coraz częściej go odwiedzać, dawać przysmaki. Zawsze musimy pamiętać że do stajni nie sprowadza się dzikich koni. W stajni są ujeżdżone i wytresowane konie. Tyle osób dziennie ma kontakt z nimi i nie dzieje im się krzywda. Musimy pamiętać żeby nie bać się koni trzeba poznawać i obcować z wszystkimi w stajni. Potem powinno być tylko coraz lepiej. Nikt nie każe wam przebywać z koniem sam na sam. Śmiało powiedzcie rodzicom, opiekunom aby byli z wami przy koniu. Jeżeli nadal będziecie bać się koni poproście instruktora o lekcje pracy z koniem z ziemi. To powinno wam pokazać że koń nie chcę wam zrobić nic złego. 

To już wszystko w tym temacie no cóż czekam na kolejne pytania.
~Stajenny   

Instruktor radzi - zła postawa na koniu


Zła postawa na koniu jest częstym problemem wśród jeźdźców. Wielu z nas pochyla się zbytnio do przodu, do tyłu, na boki garbimy się i wiele innych. Dziś postaram się omówić wszystkie te problemy.

Pochylanie na boki może świadczyć o wadzie postawy. Przyczyną zwykle jest: przekrzywienie kręgosłupa, biodra, nogi różnej długości. Jeżeli zdarza się nam to na każdym koniu warto udać się do ortopedy. Jeżeli zdarza Ci się to na jednym koniu może to znaczyć, że koń ma nierówne albo/i uszkodzone strzemiona. Sprawdź też czy przy podpinaniu popręgu nie przekręcasz siodła na którąś ze stron!
Pochylanie do przodu lub do tyłu jest manierą, którą nabywamy nierzadko na samym początku nauki jeździectwa. Można to tylko i jedynie wypracować poprzez wytrwały trening.
Garbienie się - przyczyna tkwi tu tak, jak w pochylaniu na boki w wadzie postawy, którą można skorygować ćwiczeniami. Wystarczy trochę poszukać.
Stanie w strzemionach to częsty problem. Należy bardziej się rozluźnić, ciągnąć piętę w dół. Czasami pomaga tu jazda bez strzemion i na oklep.
Sztywność na koniu nie jest dobra i dla konia i dla jeźdźca. W rozluźnieniu się pomaga rozgrzewka rozciągająca przed jazdą, rozmowa z instruktorem, nucenie ulubionej piosenki   i myślenie o miłych rzeczach.  


Omówiłam tu krótko podstawowe problemy postawy na koniu, ale najważniejsze jest żeby się nie zrażać do koni i dalej trenować. Przecież każdy popełnia błędy i nikt nie jest idealny, nawet instruktor. ;)


Od teraz na blogu powstanie seria Instruktor i Stajenny radzi. Dziękujemy Sylwii za podrzucenie pomysłu!

Czy koń lubi kiedy na nim jeździmy?

Koń - zwierze stadne
Czy koń lubi jazdę konną? Nie można tu odpowiedzieć jednoznacznie. Koń jest to zwierze stadne, dlatego w stadzie czuje się bezpiecznie. Jeśli zapewnimy mu bezpieczeństwo, zaufa nam i za tą dobroć, którą mu przekazujemy w naszych, nawet drobnych czynnościach, będzie nas szanował, uzna nas za stado, za przyjaciela, któremu można zaufać. Jeśli my go dobrze traktujemy, on będzie nas dobrze traktował.

Gdybyśmy zapytali się  konia czy lubi nosić wędzidło w pysku i jeźdźca na grzbiecie, koń popukałby się w czoło! 
A czy ty lubisz nosić za ciasne ubrania albo obcierające buty? Teraz już rozumujesz jak się czuje koń, Ale przejdźmy do konkretów. Czy koń lubi jak na nim jeździmy? Koń nie potrzebuje do przeżycia, jazdy konnej, ale jeśli zapewnimy mu bezpieczeństwo i będziemy nagradzać, za jego pracę (jazdę na nim), koń będzie jak najbardziej to tolerował, a może nawet polubi.


Każdy koń - Inny gust
Jak już wiemy konie mogą lubić jazdę konną, ale czy wszystkie jej elementy? Konie mają różne gusta - tak jak ludzie. Jeden człowiek lubi biegać, inny pływać, a jeszcze inny w ogóle nie lubi sportu. Tak samo jest z końmi - jeden lubi długie wędrówki w stępie, drugi skoki, a jeszcze inny wyścigi kłusem! Co lubi nasz koń? Musimy to odkryć. Jeśli chcemy współpracować z koniem musimy robić nie tylko co my lubimy, ale też dawać mu trochę szczęścia! Na tym polega partnerstwo. 

Jak odkryć co lubi koń?
Musimy obserwować jego zachowania czyli między innymi:
-Czy koń chętnie wykonuję tą czynność?
-Czy koń ją wykonuje chętniej niż inne? 
-Czy koń niechętnie ją przerywa?
-Czy koń po jej wykonaniu/przed jej wykonaniem jest podniecony, zainteresowany?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK twój koń uwielbia tą dyscyplinę/czynność

''Jeśli jesteś dobrym partnerem, to koń też taki będzie''

~Kasztanowata

niedziela, 29 czerwca 2014

101 cech które powinien posiadać dobry jeździec cz.I

W kilku częściach przedstawię wam 101 cech dobrego jeźdźca. Pewnie część z was zastanawia się czemu nie doskonałego. Przecież to aż 101 cech. Nawet jeżeli posiadamy te cechy i tak nie jesteśmy doskonali. Pamiętajmy nie ma doskonałych jeźdźców.

  1. Cierpliwość- jeśli jej nie masz nie podchodź do konia.
  2. Odwaga- bez niej nic nie zdziałasz.
  3. Skromność- nie chwal się ktoś i tak będzie lepszy.
  4. Spryt- bez niego nie wykręcisz się od pół siadu.
  5. Zwinność- przydaje się przy spadaniu.
  6. Szybkość- przydaje się do zabierania marchewek z dala od konia.
  7. Kreatywność- zawsze się przydaję.
  8. Poczucie humoru- instruktorzy bywają wredni.
  9. Pracowitość- oj przyda się bardzo.
  10. Przyjacielskość- w stajni poznaje się wiele ludzi z którymi warto mieć układy.

W tej części przedstawiłam wam 10 cech. Mam nadzieje że te cechy przedstawione przez taki zabawny sposób, nauczy was czegoś. To wszystko w tej części. Zapraszamy do przeczytania za jakiś czas części II.
~Gniada

sobota, 28 czerwca 2014

Blog powraca

Witamy!
Po długiej przerwie nasz blog powraca. Tym razem skupimy się na waszych problemach, pytaniach, zagwozdkach. Większość postów będą to wskazówki, ciekawostki i ważne informacje. Mamy nadzieję że nasz blog wam się spodoba i z chęcią będziecie go odwiedzać.

Wszelkie pytania i zagwozdki w zależności od tematu kierujcie na nasz e-mail w-siodle-życie@o2.pl
Pytania możecie kierować do:
  • Instruktora- czyli pytania dotyczące jazdy
  • Stajennego- czyli pytania dotyczące opieki nad koniem
Prosimy pisać w temacie do którego z pracowników stajni wymienionych powyżej kierowane jest pytanie.

Pytania możecie zadawać również w komentarzach odpowiedniej zakładki.
  • Ujeżdżalnia - pytania do instruktora
  • Siodlarnia - pytania do stajennego
Serdecznie zapraszamy do czytania :)
~Gniada i Kasztanowata