niedziela, 20 lipca 2014

Western i dyscypliny westernowe

Jazda Westernem to styl stworzony kilka wieków temu. Amerykańscy Kowboje chcąc praktycznie wykorzystywać na ranczach konie jeździli westernem. W tym poście opowiem nieco o tym stylu jeździeckim

Czym się różni od stylu klasycznego?



Różni się sprzętem jeździeckim (specjalne siodło         i ogłowie), strojem jeździeckim, sposobem szkolenia koni oraz stylem jazdy, czyli między innymi:

-wodze są luźne w subtelnej i delikatnej komunikacji   z perfekcyjnie wyszkolonym koniem, najczęściej trzymane w jednej ręce na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia). 
-często dosiad i poruszanie biodrami jest intensywniejsze niż w jeździe klasycznej, siodło  jest do tego specjalnie wyprofilowane i głębsze od wszechstronnego.
-zwykle osoby jeżdżące westernem dążą do jak najlepszego porozumienia z koniem - stąd luźna wodza.
-i inne...

Jakie są dyscypliny westernowe?

Konkurencje westernowe dzielimy na 3 rodzaje:

-techniczne - najważniejsza jest dokładność (czas nie jest ważny). Koń musi zaprezentować swoje możliwości techniczne.

-Trail - konkurencja jeździecka, w której koń i jeździec, pokonują serie przeszkód. Ta konkurencja ma pokazać zręczność i obycie startującej pary.
-Reining - konkurencja, polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu zwanego Patternem. Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest również nazywany ujeżdżeniem westernowym.
-Western pleasure - konkurencja jeździecka w stylu western, podczas której koń oceniany jest pod kątem zrelaksowania, zebrania,  spokoju i odpowiadania na sygnały.
-Western horsemanship - w tej konkurencji jazdy w stylu western liczy się przede wszystkim zgranie z koniem i precyzja. Jeździec musi pokonać na koniu dany schemat. Bardzo ważne w tej dyscyplinie jest to, aby koń odpowiadał na każdy sygnał jeźdźca. 
-Superhorse - Cztery konkurencje połączone ze sobą: Trail, Reining, Western Pleasure i Western Riding. Należy ona do bardzo trudnych, gdyż koń musi pokazać WSZYSTKIE umiejętności jakie posiada. Koń powinien być rozluźniony, ustępować od wędzidła, być spokojny, prowadzony jedną ręką. 

-szybkościowe - rozgrywane na czas. Im szybszy przejazd tym większa szansa na wygraną.
-Barrel racing - dyscyplina jeździecka w stylu western w której koń i jeździec próbują w jak najkrótszym czasie ukończyć przejazd dookoła beczek. Konkurencja łączy w sobie formę konia i umiejętności jeźdźca w manewrowaniu między trzema beczkami  rozmieszczonymi w trójkąt na środku areny.
-Pole bending - wyścig pomiędzy 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,4 m.
-Mix - jest to połączenie pole bending i barrel racing. Jeździec ma do przejechania 2 beczki i 3 tyczki.

-praca z bydłem - koń prezentuje swój "cow sense". Tu liczy się zwrotność i szybkość konia. Rozgrywane z różnego rodzaju bydłem domowym; jego wielkość i wiek zależy od konkretnej konkurencji.
-alley-calf roping - Celem konkurencji jest złapanie cielaka poprzez schwytanie go na lasso za kark lub rogi, zejście z konia, dobiegnięcie do cielaka i związanie mu razem trzech nóg. Konkurencja jest rozgrywana na czas.
-cutting - konkurencja podczas której koń i jeździec są oceniani pod kątem umiejętności oddzielenia pojedynczej sztuki bydła od stada i nie pozwoleniu jej wrócić przez krótki czas. 
-ranch sorting - Ta konkurencja wyewoluowała z pracy na rancho, wykonywanej podczas dzielenia bydła na zagrody, w celu znakowania, leczenia lub transportu. Ranch sorting jest konkurencją, w której dwuosobowy zespół walczy z czasem. Praca zespołowa jest kluczem, dzięki któremu jeźdźcy wycinają odpowiednie sztuki bydła i przeprowadzają je do zagrody jednocześnie zawracając cielaki ze złymi numerami.
-working cow horse 
-steer wrestling -  jest, rozgrywana na czas, w której jeździec na koniu goni wołka, zeskakuje na niego z konia  i mocuje się z nim w celu powalenia go na ziemie poprzez wykręcenie rogów. Konkurencja jest bardzo widowiskowa, ale dosyć niebezpieczna. Istnieje również wersja zmodyfikowana.

-Konkurencje nietradycyjne

-Extrema Cowboy Race – bieg terenowy połączony z przeszkodami i zadaniami z konkurencji superhorse.
-Cup Race– trudniejsza wersja Barrel Race; oprócz szybkości istotnym elementem jest precyzja kierowania w 
 
pełnym galopie oraz zgranie konia z zawodnikiem; występuje tutaj strefa i czynnik dyskwalifikacji.
-Keyholle Race – konkurencja na czas wykorzystująca elementy z reiningu
-Shoting Race – konkurencja strzelecko-jeździecka

~Kasztanowata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz