Gniada: Razem z Kasztanowatą dyskutowałyśmy o idealnym koniu. Jeżeli chcecie wiedzieć jak przebiegła nasza dyskusja macie ją tu calutką, co do słowa.
Kasztanowata: Moim zdaniem każdy powinien dopasować konia do swojego charakteru. Przykładowo: nerwowy jeździec powinien mieć spokojnego konia i na odwrót.
G: Według mnie każdy koń i każdy jeździec jest inny. Przed kupnem konia powinniśmy zapoznać się z jego charakterem. Dużo ludzi wybiera konia po maści, czy odmianach na głowie i nogach. Wtedy popełniamy największy błąd, ponieważ wygląd konia nie pokazuje jaki jest w środku.
K: Oczywiście powinniśmy obejrzeć konia, jak wygląda czy jest proporcjonalny i poprawnie zbudowany, ale jego charakter jest o wiele ważniejszy od wglądu.
G: Jeżeli jest to nasz pierwszy koń, powinniśmy wybrać konia w miarę spokojnego oraz wyszkolonego. W innym wypadku możemy sobie z nim nie poradzić.
K: Chyba że mamy na prawdę duże doświadczenie przy pracy z końmi....
G: Teraz przejdźmy do konkretów, czyli jak dobrać do siebie właściwego konia.
K: Zacznijmy od tego, że zanim zabierzemy się za wybór konia, powinniśmy poznać siebie samego. Jeśli tego nie uczynimy, nie będziemy mogli wybrać konia idealnego dla naszej osoby.
G: Masz rację, ale małe dzieci, które pragną mieć konia nie mogą tego zrobić same. Nie wszyscy rodzice znają tak dobrze swoje dzieci, dlatego dla swojego dziecka powinni na początek kupić konia, który będzie spokojny oraz cierpliwy. Kiedy kupimy takiego konia, zmniejszamy ryzyko tego, że naszemu dziecku stanie się krzywda.
K: Uważam że kupowanie dzieciom koni (do 10 lat) nie jest dobrym pomysłem, ponieważ koń to duża odpowiedzialność. Poza tym zwykle takie dziecko, nie zna się zbytnio na hodowli koni, jeśli rodzice również, powinniśmy zrezygnować z kupna lub przełożyć je na lata, kiedy dziecko będzie starsze i świadome jaki to obowiązek. Tymczasem zostaje jeszcze do wyboru dzierżawa konia.
G: A co do osób starszych, jak już było powiedziane powinni poznać siebie. Decyzję o kupnie konia pod żadnym pozorem nie możemy podjąć w nerwach lub w stresie. Jeżeli to zrobimy możemy tego żałować. Najlepiej przed kupnem skontaktować się z osobą, która zna się w tej dziedzinie.
K: Kiedy już znamy samego siebie, możemy poznać potencjalnego kandydata na naszego konia. Jeśli coś nam nie pasuje coś w jego charakterze, najlepiej z niego zrezygnować.
G: Oczywiście ważne jest również, to aby sprawdzić czy koń nie jest na coś chory, czy nie ma narowów lub alergii. Jeżeli koń ma alergię powinniśmy zastanowić się czy sprostamy zapewnieniu mu warunków np. ściółki. Musimy pamiętać o tym aby sprawdzić czy koń dobrze zachowuje się pod siodłem i prawidłowo rusza się.
K: Jak mamy pewność że koń jest zdrowy i ma dobry charakter możemy zacząć zastanawiać się nad jego kupnem. A więc wytłumaczmy się co to znaczy, że koń ma dobry charakter?
G: Chodzi o to czy koń posiada cechy które nam odpowiadają. Wiadomo każdy koń ma swoje wady i zalety.
K: Jeżeli dobieramy konia do swojego charakteru, zwróćmy szczególną uwagę na jego cechy. Wiele doświadczonych koniarzy mówi, że najlepiej dobrać konia, który jest przeciwieństwem nas. Jeśli mamy "zbyt dużo" energii i jesteśmy nerwowi wybierzmy konia który jest spokojny i wyrozumiały. Mówi się, że spokojny koń jest idealny dla każdego, lecz jest to nie prawdą, bo spokojny jeździec i opanowany koń to gwarantowana nuda, a znudzony koń to koń niebezpieczny.
G: To chyba na tyle.
Wniosek z naszej dyskusji jest taki: Dla każdego ideał konia jest inny. Musimy jednak pamiętać że każdy koń ma swoje wady i zalety, KAŻDY.
~Gniada
~Kasztanowata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz