poniedziałek, 30 czerwca 2014

Stajenny radzi: Strach przed koniem

Droga Marleno i wszyscy czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło że mogę pomóc wam z waszymi problemami. Zachęcam was do pisania do nas na e-mail w-siodle-zycie-blog@o2.pl .

Strach przed koniem 

Wiele ludzi na świecie boi się koni. Jest to strach czasami słuszny lub nie. Najważniejsze jest aby nie okazywać koniowi strachu. Przełamywać swój strach regularnie spędzać czas z tymi zwierzętami jak i również pracować na nich. Konie są zwierzętami nieprzewidywalnymi. Nikt nie może przewidzieć co zrobi koń, czy nas zaatakuje. 

Jak pozbyć się strachu? 


Najpierw niech przy siodłaniu towarzyszy nam osoba dorosła. Musimy zacząć głaskać konia, coraz częściej go odwiedzać, dawać przysmaki. Zawsze musimy pamiętać że do stajni nie sprowadza się dzikich koni. W stajni są ujeżdżone i wytresowane konie. Tyle osób dziennie ma kontakt z nimi i nie dzieje im się krzywda. Musimy pamiętać żeby nie bać się koni trzeba poznawać i obcować z wszystkimi w stajni. Potem powinno być tylko coraz lepiej. Nikt nie każe wam przebywać z koniem sam na sam. Śmiało powiedzcie rodzicom, opiekunom aby byli z wami przy koniu. Jeżeli nadal będziecie bać się koni poproście instruktora o lekcje pracy z koniem z ziemi. To powinno wam pokazać że koń nie chcę wam zrobić nic złego. 

To już wszystko w tym temacie no cóż czekam na kolejne pytania.
~Stajenny   

Instruktor radzi - zła postawa na koniu


Zła postawa na koniu jest częstym problemem wśród jeźdźców. Wielu z nas pochyla się zbytnio do przodu, do tyłu, na boki garbimy się i wiele innych. Dziś postaram się omówić wszystkie te problemy.

Pochylanie na boki może świadczyć o wadzie postawy. Przyczyną zwykle jest: przekrzywienie kręgosłupa, biodra, nogi różnej długości. Jeżeli zdarza się nam to na każdym koniu warto udać się do ortopedy. Jeżeli zdarza Ci się to na jednym koniu może to znaczyć, że koń ma nierówne albo/i uszkodzone strzemiona. Sprawdź też czy przy podpinaniu popręgu nie przekręcasz siodła na którąś ze stron!
Pochylanie do przodu lub do tyłu jest manierą, którą nabywamy nierzadko na samym początku nauki jeździectwa. Można to tylko i jedynie wypracować poprzez wytrwały trening.
Garbienie się - przyczyna tkwi tu tak, jak w pochylaniu na boki w wadzie postawy, którą można skorygować ćwiczeniami. Wystarczy trochę poszukać.
Stanie w strzemionach to częsty problem. Należy bardziej się rozluźnić, ciągnąć piętę w dół. Czasami pomaga tu jazda bez strzemion i na oklep.
Sztywność na koniu nie jest dobra i dla konia i dla jeźdźca. W rozluźnieniu się pomaga rozgrzewka rozciągająca przed jazdą, rozmowa z instruktorem, nucenie ulubionej piosenki   i myślenie o miłych rzeczach.  


Omówiłam tu krótko podstawowe problemy postawy na koniu, ale najważniejsze jest żeby się nie zrażać do koni i dalej trenować. Przecież każdy popełnia błędy i nikt nie jest idealny, nawet instruktor. ;)


Od teraz na blogu powstanie seria Instruktor i Stajenny radzi. Dziękujemy Sylwii za podrzucenie pomysłu!

Czy koń lubi kiedy na nim jeździmy?

Koń - zwierze stadne
Czy koń lubi jazdę konną? Nie można tu odpowiedzieć jednoznacznie. Koń jest to zwierze stadne, dlatego w stadzie czuje się bezpiecznie. Jeśli zapewnimy mu bezpieczeństwo, zaufa nam i za tą dobroć, którą mu przekazujemy w naszych, nawet drobnych czynnościach, będzie nas szanował, uzna nas za stado, za przyjaciela, któremu można zaufać. Jeśli my go dobrze traktujemy, on będzie nas dobrze traktował.

Gdybyśmy zapytali się  konia czy lubi nosić wędzidło w pysku i jeźdźca na grzbiecie, koń popukałby się w czoło! 
A czy ty lubisz nosić za ciasne ubrania albo obcierające buty? Teraz już rozumujesz jak się czuje koń, Ale przejdźmy do konkretów. Czy koń lubi jak na nim jeździmy? Koń nie potrzebuje do przeżycia, jazdy konnej, ale jeśli zapewnimy mu bezpieczeństwo i będziemy nagradzać, za jego pracę (jazdę na nim), koń będzie jak najbardziej to tolerował, a może nawet polubi.


Każdy koń - Inny gust
Jak już wiemy konie mogą lubić jazdę konną, ale czy wszystkie jej elementy? Konie mają różne gusta - tak jak ludzie. Jeden człowiek lubi biegać, inny pływać, a jeszcze inny w ogóle nie lubi sportu. Tak samo jest z końmi - jeden lubi długie wędrówki w stępie, drugi skoki, a jeszcze inny wyścigi kłusem! Co lubi nasz koń? Musimy to odkryć. Jeśli chcemy współpracować z koniem musimy robić nie tylko co my lubimy, ale też dawać mu trochę szczęścia! Na tym polega partnerstwo. 

Jak odkryć co lubi koń?
Musimy obserwować jego zachowania czyli między innymi:
-Czy koń chętnie wykonuję tą czynność?
-Czy koń ją wykonuje chętniej niż inne? 
-Czy koń niechętnie ją przerywa?
-Czy koń po jej wykonaniu/przed jej wykonaniem jest podniecony, zainteresowany?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK twój koń uwielbia tą dyscyplinę/czynność

''Jeśli jesteś dobrym partnerem, to koń też taki będzie''

~Kasztanowata

niedziela, 29 czerwca 2014

101 cech które powinien posiadać dobry jeździec cz.I

W kilku częściach przedstawię wam 101 cech dobrego jeźdźca. Pewnie część z was zastanawia się czemu nie doskonałego. Przecież to aż 101 cech. Nawet jeżeli posiadamy te cechy i tak nie jesteśmy doskonali. Pamiętajmy nie ma doskonałych jeźdźców.

  1. Cierpliwość- jeśli jej nie masz nie podchodź do konia.
  2. Odwaga- bez niej nic nie zdziałasz.
  3. Skromność- nie chwal się ktoś i tak będzie lepszy.
  4. Spryt- bez niego nie wykręcisz się od pół siadu.
  5. Zwinność- przydaje się przy spadaniu.
  6. Szybkość- przydaje się do zabierania marchewek z dala od konia.
  7. Kreatywność- zawsze się przydaję.
  8. Poczucie humoru- instruktorzy bywają wredni.
  9. Pracowitość- oj przyda się bardzo.
  10. Przyjacielskość- w stajni poznaje się wiele ludzi z którymi warto mieć układy.

W tej części przedstawiłam wam 10 cech. Mam nadzieje że te cechy przedstawione przez taki zabawny sposób, nauczy was czegoś. To wszystko w tej części. Zapraszamy do przeczytania za jakiś czas części II.
~Gniada

sobota, 28 czerwca 2014

Blog powraca

Witamy!
Po długiej przerwie nasz blog powraca. Tym razem skupimy się na waszych problemach, pytaniach, zagwozdkach. Większość postów będą to wskazówki, ciekawostki i ważne informacje. Mamy nadzieję że nasz blog wam się spodoba i z chęcią będziecie go odwiedzać.

Wszelkie pytania i zagwozdki w zależności od tematu kierujcie na nasz e-mail w-siodle-życie@o2.pl
Pytania możecie kierować do:
  • Instruktora- czyli pytania dotyczące jazdy
  • Stajennego- czyli pytania dotyczące opieki nad koniem
Prosimy pisać w temacie do którego z pracowników stajni wymienionych powyżej kierowane jest pytanie.

Pytania możecie zadawać również w komentarzach odpowiedniej zakładki.
  • Ujeżdżalnia - pytania do instruktora
  • Siodlarnia - pytania do stajennego
Serdecznie zapraszamy do czytania :)
~Gniada i Kasztanowata